Przepływomierze LPG

Montaż przepływomierzy Yenen w Istambule

Montaż przepływomierzy Yenen w Istambule

Przepływomierze LPG mają zadanie przełożyć przepływającą objętość cieczy na ruch obrotowy osi wyjściowej. Pełny obrót osi wyjściowej (360°) odpowiada najczęściej 0,5L lub 1L objętości gazu LPG. Taki typ pomiaru nosi nazwę w żargonie fizycznym „positive displacement”, w żargonie metrologicznym przepływomierz jest przetwornikiem objętości.

Główną częścią przepływomierza jest blok cylindrów (2 lub 4 cylindry) w żeliwnym korpusie, wewnątrz którego obraca się wał korbowy, napędzany korbowodami i tłokami. Kolejność faz napełniania i opróżniania cylindrów jest sterowana przez zawór obrotowy tzw. rozdzielacz, który sprzężony jest z wałem korbowym. Skok korbowodów ograniczony jest zderzakiem, który może być regulowany za pomocą śruby kalibracyjnej.

W niektórych przepływomierzach ma zastosowanie sprzęgło magnetyczne, które łączy wał korbowy z osią wyjściową. Rozwiązanie takie zapewnia łagodne przeniesienie momentu obrotowego na impulsator (pulser) oraz gwarantuje szczelność przepływomierza gdyż obracająca się oś wyjściowa zabudowana jest już poza jego częścią ciśnieniową.

Włoska firma Migas, obok niemieckiej firmy Schwelm, jest jedną z pionierskich, które rozpoczęły produkcję przepływomierzy i dystrybutorów LPG. Można jeszcze spotkać w Europie pracujące pojedyncze dystrybutory wyprodukowane w latach 80-tych XXw. Aktualnie tureckie dystrybutory LPG Europump wyposażone są w ten sam model przepływomierza, ale już pod nazwą Nuova Migas.

Usterki przepływomierzy