Jeżeli mamy do czynienia z usterką pompy, to najczęściej jest to utrata jej szczelności. Skontrolować należy stan uszczelnienia mechanicznego. W dalszej kolejności są: uszkodzenie sprzęgła lub wpustu na wale pod sprzęgłem oraz uszkodzenie wirnika pompy. W przypadku pomp Corken występuje obowiązek okresowego smarowania łożysk; zaniedbanie tej czynności może doprowadzić do zatarcia się łożysk. Towarzyszy temu wzrost temperatury pompy, który „przy okazji” niszczy inne podzespoły pompy.
Dobrą niezawodnością cieszą się pompy Ebsray; model RB10 pracuje na stacjach ponad 15 lat i ma dobrą opinię. Co do modelu RC25 to jest jeszcze zbyt krótko aby wypowiadać się na temat ich awaryjności. W każdym razie prawidłowy sposób zabudowy pompy na instalacji (zgodny z wytycznymi producenta) wpływa pozytywnie na długotrwałość poprawnej jej pracy.
Przykłady uszkodzeń
Stosunkowo częstą przyczyną awarii pomp Corken jest rozsprzęglenie się pompy. Następuje to na skutek ścięcia wpustu pryzmatycznego na wale napędowym pompy. Wpusty mają tendencję do wysuwania się z rowka w kierunku silnika, jeśli poluzuje się wkręt dociskowy unieruchamiający wpust lub jeśli wkrętu w ogóle nie ma. Pomniejszony przekrój przenoszenia obciążeń ścinających wpustu doprowadza do jego ścięcia. Po tym zdarzeniu pompa jeszcze jakiś czas pracuje (moment obrotowy zapewnia tarcie powierzchni wał-sprzęgło) ale wydajność spada i stacja zostanie zamknięta.