Po rozpakowaniu dystrybutora należy go posadowić na odpowiedniej ramie, zabetonowanej na wysepce dystrybutora. Rama ta nie musi wchodzić w zakres dostawy a wtedy należy ją wykonać z kształtowników stalowych. W celu przykręcenia dystrybutora do ramy należy posłużyć się ocynkowanymi śrubami.
Pamiętać należy, że przepisy polskie wymagają zastosowania złącz zrywalnych na rurociągach faz ciekłej i gazowej pod dystrybutorem. Zabezpieczają one przed rozszczelnieniem się instalacji w przypadku przewrócenia dystrybutora.
Następnie należy przymocować linkę złącza wielokrotnego zrywania (zamontowanego na wężu nalewczym) do ramy poddystrybutorowej lub do betonu wysepki. Należy wykonać to w taki sposób, ażeby wąż krótki nigdy nie naprężył się przy próbie zerwania (rozdzielenia) złącza – podczas ciągnięcia za pistolet w dowolnym kierunku. Całą siłę rozciągającą musi przyjąć linka zaworu. Przed wypełnieniem instalacji gazem należy przeprowadzić test zrywania złącza wielokrotnego zrywania w celu stwierdzenia jego prawidłowej i niezawodnej pracy. Aby mieć pewność, że w przypadku zrywania złącze zadziała prawidłowo zaleca się, aby sprawdzany (rozdzielany i smarowany) raz na pół roku. Przed ponownym połączeniem należy zredukować ciśnienia w obu odcinkach węża. Nałożyć cienką warstwę wazeliny technicznej na męską część złącza wielokrotnego zrywania. Aby ponownie złączyć obie części, należy wepchnąć męską część do żeńskiej końcówki przy jednoczesnym przesunięciu pierścienia z linką do tyłu. Na koniec wypełniamy wąż gazem i przeprowadzamy test szczelności połączenia za pomocą indykatora pianowego.
Należy doprowadzić odpowiednie kable elektryczne do dystrybutora; układa się je w ziemi w przepustach Arot`a. Łączą one rozdzielnię elektryczną w pomieszczeniu obsługi z jednej strony oraz dystrybutor i pompę stacji z drugiej. Zaleca się stosować kable w osłonie olejoodpornej. Aby dostać się do puszki przyłączeniowej dystrybutora, należy otworzyć drzwi komory głównej dystrybutora za pomocą dostarczonych kluczy. Po odkręceniu pokrywy puszki za pomocą śrubokręta, dołączamy do listwy przyłączeniowej kabel zasilania liczydła elektronicznego i sterowania pracą pompy oraz kabel wyłącznika STOP a także, poprowadzony w oddzielnym przepuście, kabel komunikacyjny (jeśli ma zastosowanie).
Wszystkie podłączenia elektryczne do dystrybutora wyprowadza się z rozdzielni głównej. Pozwala to realizować i kontrolować pracę stacji z jednego miejsca.
Kabel sterowniczy, który załącza i wyłącza pompę też przechodzi przez rozdzielnię. Załączony dystrybutor przesyła nim sygnał do uruchomienia pompy. Wyłączenie dystrybutora spowoduje zanik sygnału (prądu podtrzymania) stycznika, czego skutkiem będzie przerwanie obwodu zasilania pompy, czyli jej wyłączenie.
W dystrybutorze zabudowany jest również wyłącznik STOP awaryjny. Zaobserwowanie jakichkolwiek nieprawidłowości w normalnej pracy stacji lub w sytuacji zagrożenia a zwłaszcza, gdy nastąpi wyciek gazu z instalacji – wciśnięcie wyłącznika STOP spowoduje odcięcie zasilania dystrybutora, pompy i/lub elektrozaworów instalacji zbiornikowej (jeśli są zabudowane) a tym samym unieruchomienie stacji. Po przeprowadzeniu czynności kontrolnych i ewentualnie naprawczych należy odciągnąć grzybek wyłącznika STOP, co umożliwi ponowne włączenie stacji do ruchu.
Uwaga: przed ponownym uruchomieniem stacji należy sprawdzić stan wszystkich połączeń kołnierzowych, gwintowanych i spawanych; w razie potrzeby podokręcać śruby itp. Unikać bezwzględnie krótkich spięć elektrycznych, gdyż mogą uszkodzić dystrybutor.
Następnym etapem uruchomienia dystrybutora (i całej stacji) jest napełnienie zbiornika (ów) płynnym gazem LPG propan-butan i zagazowanie całej instalacji. Mając instalację wypełnioną gazem, podłączamy pistolet do gniazda testowego i dokonujemy następujących czynności kontrolnych:
- załączenie dystrybutora – czy pokazują się zera na wyświetlaczu, czy załącza się pompa, czy na manometrze wzrosło ciśnienie;
- ustawiamy dawkę do odmierzenia – czy prawidłowo działa układ preselekcji;
- sprawdzamy komunikowanie się dystrybutora z kasą fiskalną lub sterownikiem stacji (jeśli takie podłączenie występuje);
- w trakcie przelewania wciskamy wyłącznik STOP – czy wyłącza całą stację.
Jeżeli powyższe próby wypadły pomyślnie, oznacza to, że dystrybutor jest gotowy do normalnej pracy.