Dystrybutory LPG

Dystrybutor Primus

Dystrybutor Primus

Dystrybutor LPG jest urządzeniem do odmierzania gazu płynnego propan-butan (gaz LPG), podawanego pod ciśnieniem za pomocą pompy (ssącej lub zanurzeniowej), która nie jest elementem dystrybutora, lecz instalacji stacji LPG. Każdy dystrybutor wyposażony jest w wąż nalewczy elastyczny, zakończony pistoletem (typ „włoski” – w Polsce). Obudowa dystrybutora wykonana jest z blachy nierdzewnej lub z blachy stalowej lakierowanej proszkowo; na życzenie klienta, producent może dostarczyć dystrybutor pomalowany w żądanej kolorystyce (RAL).

Część hydrauliczna dystrybutora umieszczona jest w jego dolnej części. Aby się do niej dostać, należy otworzyć zamykane na klucz drzwi z obu stron. System hydrauliczny powinien być zaprojektowany tak, aby zapewnić zamknięty obieg gazu, bez możliwości jego wypływu do wnętrza obudowy dystrybutora w trakcie normalnej pracy.

Żeliwny korpus przepływomierza jest odporny na wysokie ciśnienie gazu. Czterotłokowy (lub dwutłokowy) przepływomierz pozwala regulować wielkość odmierzania dawek w zakresie ± 2% z dokładnością ok. 0,1 %.

System hydrauliczny winien funkcjonować bezawaryjnie w zakresie temperatur: – 40 oC do + 55 oC. Zakres wielkości natężenia przepływu zazwyczaj zawiera się między 6 a 50 l/min. Przeprowadzenie kalibracji przepływomierza zaczyna się od odkręcenia pokrywy (pokryw) kalibracyjnych; czynność ta czasem powoduje rozszczelnienie układu hydraulicznego dystrybutora. Po odkręceniu pokryw dokonujemy obrotu śrub kalibracyjnych w prawo lub w lewo o kolejne działki regulacyjne w zależności od potrzeby.

Pulser (przetwornik kąta obrotu) zamontowany jest bezpośrednio na przepływomierzu i przesyła sygnały do liczydła elektronicznego, gdzie są one przetworzone na następujące wielkości: zmierzona całkowita objętość gazu, należność w złotych do zapłaty. Cenę 1 litra paliwa programuje się ręcznie i ma ona wpływ na wartość należności do zapłaty.

Instalacja dystrybutora

Obsługa dystrybutora

Czynności eksploatacyjne